Skip to content

54 Cedarhurst Rd.Brick, NJ 08723

Built 1945

Last Sale Price
$93,000
Last Sale Date
Dec 29, 1993

Property Information

Block606
Lot20.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page36.3

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage1,084
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$120,100
58%
Improvement Value:$85,700
42%
Total Assessment$205,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,066+5.5%
2024$4,802+3.7%
2023$4,632+1.4%
2022$4,570+1.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$93,000
DeedBook 5129, Page 847

Property Sale

SaleMulti
$56,451
DeedBook 5009, Page 486

Property Built

Built

Year Built: 1945