Skip to content

158 Cedarhurst Rd.Brick, NJ 08723

Built 1960

Last Sale Price
$236,000
Last Sale Date
Jan 31, 2005

Property Information

Block613
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page36.3

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage1,148
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$115,700
51%
Improvement Value:$109,700
49%
Total Assessment$225,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,822+5.2%
2024$5,534+3.5%
2023$5,346+1.3%
2022$5,279+1.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$236,000
DeedBook 12479, Page 1944

Property Sale

SaleMulti
$189,900
DeedBook 11721, Page 392

Property Sale

SaleMulti
$72,000
DeedBook 4790, Page 602

Property Built

Built

Year Built: 1960