Skip to content

177 Cedarhurst Rd.Brick, NJ 08723

Built 1996

Last Sale Price
$277,900
Last Sale Date
Jul 23, 2010

Property Information

Block615
Lot107.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page36.3

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage1,288
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$117,500
48%
Improvement Value:$125,300
52%
Total Assessment$242,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,272+5.2%
2024$5,961+3.5%
2023$5,759+1.3%
2022$5,686+1.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$277,900
DeedBook 14686, Page 628

Property Sale

SaleMulti
$230,000
DeedBook 11531, Page 149

Property Sale

SaleMulti
$112,500
DeedBook 5356, Page 150

Property Built

Built

Year Built: 1996

Property Sale

SaleMulti
$35,000
DeedBook 5272, Page 395