Skip to content

69 Cedarhurst RdBrick, NJ 08723

Built 1950

Last Sale Price
$405,000
Last Sale Date
Aug 23, 2022

Property Information

Block617
Lot164.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page36.3

Building Details

Building Class15
Description1SF-P 0828
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage828
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$115,000
63%
Improvement Value:$68,300
37%
Total Assessment$183,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,735+5.2%
2024$4,500+3.5%
2023$4,348+1.3%
2022$4,293+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$405,000
Sq Ft828DeedBook 19152, Page 410Recorded9/1/2022

Property Sale

Sale
$265,000
Sq Ft828DeedBook 18257, Page 633Recorded1/13/2021

Property Sale

SaleMulti
$252,000
DeedBook 13335, Page 1691

Property Sale

SaleMulti
$174,900
DeedBook 11128, Page 79

Property Sale

SaleMulti
$93,000
DeedBook 5019, Page 494

Property Built

Built

Year Built: 1950