Skip to content

198 Route 35 No.Mantoloking, NJ 08738

Built 1960

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Dec 16, 1999

Property Information

Block61
Lot32
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page10.2

Building Details

Building Class16
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,884
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$495,100
75%
Improvement Value:$162,200
25%
Total Assessment$657,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,978+5.2%
2024$16,137+3.5%
2023$15,591+7.3%
2022$14,537+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 3725, Page 673

Property Built

Built

Year Built: 1960