Skip to content

156 Metedeconk RdBrick, NJ 08723

Built 1950

Owner
---
Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
May 28, 2025

Property Information

Block620
Lot69.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page36.3

Building Details

Building Class15
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage926
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$115,000
61%
Improvement Value:$72,600
39%
Total Assessment$187,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,846+5.2%
2024$4,606+3.5%
2023$4,450+1.3%
2022$4,394+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000
Sq Ft926DeedBook 20029, Page 1257Recorded6/3/2025

Property Sale

SaleMulti
$130,000
DeedBook 11175, Page 1129

Property Built

Built

Year Built: 1950