Skip to content

156 Sunset Lane No.Mantoloking, NJ 08738

Built 2018

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 19, 2015

Property Information

Block62
Lot10.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page10.2

Building Details

Building Class21
Description3SF3G-P 4735
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,504
Acreage0.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,535,000
56%
Improvement Value:$1,190,600
44%
Total Assessment$2,725,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$70,402+5.2%
2024$66,913+3.5%
2023$64,651+1.3%
2022$63,834+1.6%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2018

Property Sale

Sale
$630,000
DeedBook 5542, Page 542