Skip to content

63 Edwards Rd.Brick, NJ 08723

Built 1935

Last Sale Price
$135,000
Last Sale Date
Mar 27, 2000

Property Information

Block634
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page36.3

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage1,216
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$113,300
52%
Improvement Value:$105,500
48%
Total Assessment$218,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,652+5.2%
2024$5,372+3.5%
2023$5,190+1.3%
2022$5,124+1.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$135,000
DeedBook 10069, Page 813

Property Sale

SaleMulti
$90,000
DeedBook 5418, Page 844

Property Built

Built

Year Built: 1935