Skip to content

16 Dock Rd.Brick, NJ 08723

Built 2000

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 13, 2024

Property Information

Block635.01
Lot1.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page36.3

Building Details

Building Class19
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage5,241
Acreage0.43

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$539,500
43%
Improvement Value:$720,000
57%
Total Assessment$1,259,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$32,533+5.2%
2024$30,921+3.5%
2023$29,875+1.3%
2022$29,497+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$995,000
DeedBook 15244, Page 42

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

SaleMulti
$162,000
DeedBook 5563, Page 529