Skip to content

632 Mantoloking RdBrick, NJ 08723

Commercial

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Feb 14, 2023

Property Information

Block640
Lot28.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page36.3

Building Details

Building Class10
Description2SF
Dwellings1
ZoningVZ
Sq Footage3,446
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$148,000
37%
Improvement Value:$249,200
63%
Total Assessment$397,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,260+5.2%
2024$9,751+3.5%
2023$9,422+1.3%
2022$9,302+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$500,000
DeedBook 19302, Page 291Recorded2/15/2023

Property Sale

Sale
$399,000
DeedBook 19009, Page 147Recorded4/27/2022