Skip to content

15 Hampton Rd.Brick, NJ 08723

Built 1940

Last Sale Price
$285,900
Last Sale Date
Jun 28, 2010

Property Information

Block641
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page16.2

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,406
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$115,900
49%
Improvement Value:$118,300
51%
Total Assessment$234,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,049+5.2%
2024$5,750+3.5%
2023$5,555+1.3%
2022$5,485+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$285,900
DeedBook 14631, Page 86

Property Sale

SaleMulti
$100,000
DeedBook 4963, Page 659

Property Built

Built

Year Built: 1940