Skip to content

570 Baxter St.Brick, NJ 08723

Built 1978

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 23, 2021

Property Information

Block643.01
Lot193
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page37.1

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,976
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,000
44%
Improvement Value:$165,300
56%
Total Assessment$295,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,628+5.2%
2024$7,250+3.5%
2023$7,005+1.3%
2022$6,916+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$387,500
DeedBook 13201, Page 917

Property Built

Built

Year Built: 1978