Skip to content

572 Baxter St.Brick, NJ 08723

Built 1978

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Oct 27, 2016

Property Information

Block643.01
Lot194
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page37.1

Building Details

Building Class16
Description1SF-P 1248
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,248
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,000
52%
Improvement Value:$118,200
48%
Total Assessment$248,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,411+5.2%
2024$6,093+3.5%
2023$5,887+1.3%
2022$5,813+1.6%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$240,000

From:

To:

Sq Ft1,248DeedBook 16536, Page 737Recorded10/12/2016

Property Sale

Sale
$267,500
DeedBook 14204, Page 696

Property Sale

Sale
$313,000
DeedBook 13615, Page 481

Property Sale

Sale
$247,000
DeedBook 12151, Page 721

Property Built

Built

Year Built: 1978