Skip to content

314 Emberly Rd.Brick, NJ 08723

Built 1978

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 14, 2026

Property Information

Block644.01
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page37.1

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,680
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$129,800
38%
Improvement Value:$214,200
62%
Total Assessment$344,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,886+5.2%
2024$8,445+3.5%
2023$8,160+1.3%
2022$8,056+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$187,000
DeedBook 10112, Page 81

Property Sale

Sale
$114,000
DeedBook 5714, Page 656

Property Built

Built

Year Built: 1978