Skip to content

316 Alden StreetBrick, NJ 08723

Built 1978

Last Sale Date
Apr 30, 1997

Property Information

Block645.01
Lot113
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page37.1

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,566
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,600
45%
Improvement Value:$159,600
55%
Total Assessment$290,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,496+5.2%
2024$7,124+3.5%
2023$6,884+1.3%
2022$6,796+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1978