Skip to content

648 Windsor Rd.Brick, NJ 08723

Built 1950

Last Sale Price
$214,900
Last Sale Date
Aug 17, 2020

Property Information

Block646.02
Lot87
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page37.2

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage920
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$125,000
70%
Improvement Value:$52,800
30%
Total Assessment$177,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,593+5.2%
2024$4,365+3.5%
2023$4,217+1.3%
2022$4,164+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$214,900

From:

To:

Sq Ft920DeedBook 18037, Page 360Recorded9/2/2020

Property Sale

Sale
$190,000

From:

To:

Sq Ft920DeedBook 16345, Page 129Recorded3/21/2016

Property Sale

Sale
$222,230
DeedBook 14222, Page 792

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 13513, Page 1850

Property Sale

Sale
$24,000
DeedBook 12399, Page 533

Property Sale

Sale
$129,000
DeedBook 10631, Page 223

Property Sale

Sale
$97,500
DeedBook 5637, Page 357

Property Built

Built

Year Built: 1950