Skip to content

627 Kenmore Rd.Brick, NJ 08723

Built 1945

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Nov 28, 2017

Property Information

Block646.06
Lot39
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page37.2

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,081
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$132,500
61%
Improvement Value:$86,400
39%
Total Assessment$218,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,654+5.2%
2024$5,374+3.5%
2023$5,192+1.3%
2022$5,127+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$200,000

From:

To:

Sq Ft1,081DeedBook 16963, Page 1529Recorded12/8/2017

Property Built

Built

Year Built: 1945