Skip to content

621 Kenmore Rd.Brick, NJ 08723

Built 1945

Last Sale Price
$267,500
Last Sale Date
Oct 23, 2013

Property Information

Block646.06
Lot43
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page37.2

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,752
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$132,500
55%
Improvement Value:$110,000
45%
Total Assessment$242,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,264+5.2%
2024$5,953+3.5%
2023$5,752+1.3%
2022$5,679+1.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$267,500

From:

To:

Sq Ft1,752DeedBook 15675, Page 583Recorded10/30/2013

Property Sale

SaleMulti
$314,000
DeedBook 13718, Page 1653

Property Sale

SaleMulti
$30,900
DeedBook 3796, Page 521

Property Built

Built

Year Built: 1945