Skip to content

628 Ivanhoe Rd.Brick, NJ 08723

Built 1945

Last Sale Price
$259,000
Last Sale Date
Sep 29, 2021

Property Information

Block646.06
Lot51.02
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page37.2

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,240
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$129,000
62%
Improvement Value:$80,100
38%
Total Assessment$209,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,401+5.2%
2024$5,133+3.5%
2023$4,960+1.3%
2022$4,897+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$259,000
Sq Ft1,240DeedBook 18753, Page 1316Recorded11/1/2021

Property Sale

Sale
$192,000

From:

To:

Sq Ft1,240DeedBook 17099, Page 1771Recorded5/1/2018

Property Sale

SaleMulti
$82,000
DeedBook 5351, Page 206

Property Sale

SaleMulti
$70,000
DeedBook 5296, Page 52

Property Built

Built

Year Built: 1945