Skip to content

632 Ivanhoe Rd.Brick, NJ 08723

Built 1945

Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
May 10, 2023

Property Information

Block646.06
Lot54
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page37.2

Building Details

Building Class15
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage783
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$125,000
70%
Improvement Value:$53,000
30%
Total Assessment$178,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,598+5.2%
2024$4,370+3.5%
2023$4,222+1.3%
2022$4,169+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$270,000
Sq Ft783DeedBook 19408, Page 1064Recorded6/19/2023

Property Sale

Sale
$233,000
DeedBook 12399, Page 1255

Property Sale

Sale
$173,000
DeedBook 11269, Page 342

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 10510, Page 1099

Property Sale

Sale
$72,500
DeedBook 5639, Page 90

Property Built

Built

Year Built: 1945