Skip to content

619 Ivanhoe RoadBrick, NJ 08723

Built 2003

Last Sale Price
$525,000
Last Sale Date
Aug 1, 2022

Property Information

Block646.07
Lot60.06
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page37.2

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,591
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,000
43%
Improvement Value:$171,900
57%
Total Assessment$301,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,798+5.2%
2024$7,412+3.5%
2023$7,161+1.3%
2022$7,070+1.6%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$525,000
Sq Ft1,591DeedBook 19126, Page 1186Recorded8/8/2022

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

Sq Ft1,591DeedBook 16430, Page 729Recorded6/27/2016

Property Sale

Sale
$380,000
DeedBook 13166, Page 438

Property Sale

Sale
$209,200
DeedBook 11598, Page 1937

Property Built

Built

Year Built: 2003