Skip to content

656 Mark Manor Rd.Brick, NJ 08723

Built 1988

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 15, 2017

Property Information

Block646.16
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page37.2

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,337
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$132,100
41%
Improvement Value:$193,900
59%
Total Assessment$326,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,421+5.2%
2024$8,003+3.5%
2023$7,733+1.3%
2022$7,635+1.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1988