Skip to content

53 Mayfair Ct.Brick, NJ 08723

Built 1996

Last Sale Price
$139,750
Last Sale Date
Feb 23, 1996

Property Information

Block646.18
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page37

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR15
Sq Footage3,211
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$131,100
26%
Improvement Value:$381,400
74%
Total Assessment$512,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,238+5.2%
2024$12,582+3.5%
2023$12,157+1.3%
2022$12,003+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$139,750
DeedBook 5347, Page 705

Property Built

Built

Year Built: 1996