Skip to content

669 Windsor Rd.Brick, NJ 08723

Built 1990

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Aug 20, 2018

Property Information

Block646.19
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page37

Building Details

Building Class16
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR15
Sq Footage1,502
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$140,000
49%
Improvement Value:$143,900
51%
Total Assessment$283,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,333+5.2%
2024$6,970+3.5%
2023$6,734+1.3%
2022$6,649+1.6%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$320,000

From:

To:

Sq Ft1,502DeedBook 17229, Page 1780Recorded9/5/2018

Property Sale

Sale
$199,900
DeedBook 10571, Page 833

Property Sale

Sale
$114,501
DeedBook 5525, Page 590

Property Sale

Sale
$133,000
DeedBook 5118, Page 67

Property Built

Built

Year Built: 1990