Skip to content

58 Mayfair Ct.Brick, NJ 08723

Built 1990

Last Sale Price
$223,000
Last Sale Date
May 3, 1990

Property Information

Block646.19
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page37

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR15
Sq Footage2,660
Acreage0.51

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$140,400
34%
Improvement Value:$276,300
66%
Total Assessment$416,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,763+5.2%
2024$10,230+3.5%
2023$9,884+1.3%
2022$9,759+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$223,000
DeedBook 4844, Page 241

Property Built

Built

Year Built: 1990