Skip to content

114 Altier Ave.Brick, NJ 08723

Built 1996

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jan 1, 2024

Property Information

Block646
Lot10.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page37

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR7.5
Sq Footage1,783
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$142,800
47%
Improvement Value:$164,000
53%
Total Assessment$306,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,925+5.2%
2024$7,532+3.5%
2023$7,277+1.3%
2022$7,185+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$156,430
DeedBook 5387, Page 134

Property Built

Built

Year Built: 1996