Skip to content

409 Vannote Pl.Brick, NJ 08723

Built 1985

Owner
---
Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Apr 16, 2025

Property Information

Block646
Lot38.03
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page37

Building Details

Building Class16
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningR7.5
Sq Footage1,337
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$114,900
51%
Improvement Value:$109,000
49%
Total Assessment$223,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,783+5.2%
2024$5,497+3.5%
2023$5,311+1.3%
2022$5,244+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$450,000
Sq Ft1,337DeedBook 19995, Page 177Recorded4/29/2025

Property Sale

Sale
$290,000
Sq Ft1,337DeedBook 19395, Page 315Recorded6/2/2023

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

Sq Ft1,336DeedBook 17474, Page 1719Recorded5/17/2019

Property Sale

Sale
$175,000

From:

To:

Sq Ft1,336DeedBook 16279, Page 1643Recorded12/30/2015

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 11761, Page 1456

Property Sale

Sale
$122,500
DeedBook 5708, Page 345

Property Built

Built

Year Built: 1985