Skip to content

16 Aarons WayBrick, NJ 08723

Built 2003

Owner
---
Last Sale Price
$607,500
Last Sale Date
Aug 20, 2025

Property Information

Block646
Lot47.08
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page37

Building Details

Building Class17
Description2SF2G-P 2 2323
Dwellings1
ZoningR7.5
Sq Footage2,323
Acreage0.31

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$136,100
34%
Improvement Value:$267,400
66%
Total Assessment$403,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,422+5.2%
2024$9,906+3.5%
2023$9,571+1.3%
2022$9,450+1.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$607,500
Sq Ft2,323DeedBook 20113, Page 354Recorded8/26/2025

Property Sale

Sale
$318,400
DeedBook 11497, Page 1580

Property Built

Built

Year Built: 2003

Property Sale

Sale
$710,000
DeedBook 10786, Page 335