Skip to content

12 Aarons WayBrick, NJ 08723

Built 2003

Owner
---
Last Sale Price
$700,000
Last Sale Date
Aug 28, 2025

Property Information

Block646
Lot47.09
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page37

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR7.5
Sq Footage2,145
Acreage0.3

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$135,900
35%
Improvement Value:$249,200
65%
Total Assessment$385,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,947+5.2%
2024$9,454+3.5%
2023$9,135+1.3%
2022$9,019+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$700,000
Sq Ft2,145DeedBook 20149, Page 498Recorded9/30/2025

Property Sale

Sale
$281,250
DeedBook 11506, Page 558

Property Built

Built

Year Built: 2003

Property Sale

Sale
$710,000
DeedBook 10786, Page 335