Skip to content

9 Lamiss Ct.Brick, NJ 08723

Built 1988

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Mar 19, 2020

Property Information

Block646
Lot52.01
QualifierC0009
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page37

Building Details

Building Class37
DescriptionCOND
Dwellings1
ZoningRM
Sq Footage1,473
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$95,000
41%
Improvement Value:$134,000
59%
Total Assessment$229,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,915+5.2%
2024$5,622+3.5%
2023$5,432+1.3%
2022$5,363+1.6%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$220,000
Sq Ft1,473DeedBook 17835, Page 429Recorded3/26/2020

Property Sale

Sale
$160,000

From:

To:

Sq Ft1,473DeedBook 17143, Page 1515Recorded6/13/2018

Property Sale

Sale
$281,000
DeedBook 13618, Page 586

Property Sale

Sale
$108,000
DeedBook 10257, Page 966

Property Sale

Sale
$103,000
DeedBook 5321, Page 458

Property Built

Built

Year Built: 1988