Skip to content

14 Moholo Ct.Brick, NJ 08723

Built 1988

Last Sale Price
$215,000
Last Sale Date
Jul 10, 2003

Property Information

Block646
Lot52.01
QualifierC0014
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page37

Building Details

Building Class37
DescriptionCOND
Dwellings1
ZoningRM
Sq Footage1,660
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$95,000
39%
Improvement Value:$145,600
61%
Total Assessment$240,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,215+5.2%
2024$5,907+3.5%
2023$5,707+1.3%
2022$5,635+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 11556, Page 920

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 10146, Page 391

Property Built

Built

Year Built: 1988