Skip to content

22 Tamany Ct.Brick, NJ 08723

Built 1988

Last Sale Date
Feb 26, 2021

Property Information

Block646
Lot52.01
QualifierC0022
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page37

Building Details

Building Class37
DescriptionCOND
Dwellings1
ZoningRM
Sq Footage1,473
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$95,000
45%
Improvement Value:$115,000
55%
Total Assessment$210,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,174+5.5%
2024$4,906+3.7%
2023$4,731+1.3%
2022$4,668-4.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1988