Skip to content

14 Mayfair Ct.Brick, NJ 08723

Built 1948

Last Sale Price
$401,000
Last Sale Date
Aug 21, 2024

Property Information

Block647
Lot6.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page36.3

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage1,186
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$115,500
57%
Improvement Value:$88,600
43%
Total Assessment$204,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,272+5.2%
2024$5,011+3.5%
2023$4,841+1.3%
2022$4,780+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$401,000
Sq Ft1,186DeedBook 19784, Page 46Recorded9/6/2024

Property Built

Built

Year Built: 1948