Skip to content

47 Mckay DrBrick, NJ 08723

Built 1940

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Dec 11, 2018

Property Information

Block648
Lot7.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page36.3

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage1,912
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$104,600
42%
Improvement Value:$142,000
58%
Total Assessment$246,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,370+5.2%
2024$6,054+3.5%
2023$5,849+1.3%
2022$5,775+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

Sq Ft1,912DeedBook 17343, Page 1373Recorded12/31/2018

Property Sale

SaleMulti
$222,500
DeedBook 11150, Page 1895

Property Sale

SaleMulti
$126,500
DeedBook 5444, Page 325

Property Built

Built

Year Built: 1940