Skip to content

3 Locust CtBrick, NJ 08723

Built 1940

Last Sale Price
$140,000
Last Sale Date
Feb 22, 2012

Property Information

Block651
Lot18.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page36.3

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage1,728
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$115,000
49%
Improvement Value:$118,700
51%
Total Assessment$233,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,036+5.2%
2024$5,737+3.5%
2023$5,543+1.3%
2022$5,473+1.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$140,000
DeedBook 15126, Page 1698

Property Sale

SaleMulti
$175,500
DeedBook 11675, Page 1483

Property Sale

SaleMulti
$35,700
DeedBook 3909, Page 512

Property Built

Built

Year Built: 1940