Skip to content

23 Mckay Dr.Brick, NJ 08723

Built 1950

Last Sale Price
$80,000
Last Sale Date
Jul 12, 2001

Property Information

Block654
Lot11.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page36.3

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage569
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$102,800
67%
Improvement Value:$51,500
33%
Total Assessment$154,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,986+5.2%
2024$3,788+3.5%
2023$3,660+1.3%
2022$3,614+1.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$80,000
DeedBook 10461, Page 408

Property Sale

SaleMulti
$60,000
DeedBook 5364, Page 806

Property Sale

SaleMulti
$84,000
DeedBook 4789, Page 936

Property Built

Built

Year Built: 1950