Skip to content

458 Driver Ave.Brick, NJ 08723

Built 1950

Last Sale Price
$177,500
Last Sale Date
Sep 30, 2011

Property Information

Block657
Lot32.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page36.1

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,287
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$110,000
51%
Improvement Value:$106,600
49%
Total Assessment$216,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,595+5.2%
2024$5,318+3.0%
2023$5,161+1.3%
2022$5,096+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$177,500
DeedBook 15001, Page 155

Property Built

Built

Year Built: 1950