Skip to content

149 Route 35 No.Mantoloking, NJ 08738

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 4, 2021

Property Information

Block65
Lot64.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page10.2

Building Details

Building Class45
Description2SF2G
Dwellings2
ZoningR75
Sq Footage2,282
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$228,100
58%
Improvement Value:$165,200
42%
Total Assessment$393,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,159+5.2%
2024$9,656+3.5%
2023$9,329+1.3%
2022$9,211+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$450,000
DeedBook 11262, Page 7

Property Sale

SaleMulti
$220,000
DeedBook 5741, Page 307

Property Built

Built

Year Built: 1950