Skip to content

473 East End AveBrick, NJ 08723

Built 2022

Last Sale Price
$467,250
Last Sale Date
Mar 29, 2022

Property Information

Block663
Lot10.03
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page36.1

Building Details

Building Class16.5
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,017
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$112,400
34%
Improvement Value:$213,400
66%
Total Assessment$325,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,415+5.2%
2024$7,998+1.3%
2023$7,894
Property History

Property Sale

Sale
$467,250
Sq Ft2,017DeedBook 18983, Page 1253Recorded4/7/2022

Property Built

Built

Year Built: 2022