Skip to content

492 Barber Ave.Brick, NJ 08723

Built 1935

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 23, 2025

Property Information

Block667
Lot32
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page36.2

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage892
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$111,600
67%
Improvement Value:$54,700
33%
Total Assessment$166,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,296+5.2%
2024$4,083+3.5%
2023$3,945+1.3%
2022$3,895+1.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1935