Skip to content

744 Baltic Dr.Brick, NJ 08723

Built 1983

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 15, 2003

Property Information

Block673.11
Lot36
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page39.1

Building Details

Building Class16
Description2SF1G-P 1294
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage---
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,600
50%
Improvement Value:$129,000
50%
Total Assessment$259,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,705+5.2%
2024$6,373+3.5%
2023$6,158+1.3%
2022$6,080+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$133,000
DeedBook 4789, Page 888

Property Built

Built

Year Built: 1983