Skip to content

746 Baltic Dr.Brick, NJ 08723

Built 1983

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
Mar 28, 2008

Property Information

Block673.11
Lot37
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page39.1

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,596
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,600
52%
Improvement Value:$119,700
48%
Total Assessment$250,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,465+5.2%
2024$6,145+3.5%
2023$5,937+1.3%
2022$5,862+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$290,000
DeedBook 13971, Page 71

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 10451, Page 1837

Property Built

Built

Year Built: 1983