Skip to content

725 Barberry Dr.Brick, NJ 08723

Built 1957

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Jan 18, 2022

Property Information

Block673.12
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page39.1

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,376
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$128,400
52%
Improvement Value:$116,600
48%
Total Assessment$245,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,328+5.2%
2024$6,015+3.5%
2023$5,811+1.3%
2022$5,738+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000
Sq Ft1,376DeedBook 18875, Page 978Recorded1/21/2022

Property Sale

Sale
$225,000

From:

To:

Sq Ft1,376DeedBook 15912, Page 252Recorded10/8/2014

Property Built

Built

Year Built: 1957