Skip to content

745 Barberry Dr.Brick, NJ 08723

Built 1984

Last Sale Price
$355,000
Last Sale Date
Jun 2, 2020

Property Information

Block673.13
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page39.1

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,615
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,000
49%
Improvement Value:$138,000
51%
Total Assessment$268,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,922+5.2%
2024$6,579+3.5%
2023$6,357+8.9%
2022$5,839+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$355,000
Sq Ft1,615DeedBook 17915, Page 459Recorded6/5/2020

Property Sale

SaleMulti
$236,000
DeedBook 14883, Page 1314

Property Sale

SaleMulti
$128,500
DeedBook 5287, Page 811

Property Built

Built

Year Built: 1984