Skip to content

726 Barberry Dr.Brick, NJ 08723

Built 1970

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 28, 2005

Property Information

Block673.15
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page39.1

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,186
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,800
44%
Improvement Value:$169,100
56%
Total Assessment$299,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,746+5.2%
2024$7,363+3.5%
2023$7,114+1.3%
2022$7,024+1.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1970