Skip to content

758 Barberry Dr.Brick, NJ 08723

Built 1986

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 26, 2022

Property Information

Block673.16
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page39.1

Building Details

Building Class16
Description2SF2G-P 1896
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,896
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$126,300
45%
Improvement Value:$151,600
55%
Total Assessment$277,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,178+5.2%
2024$6,822+3.5%
2023$6,592+1.3%
2022$6,508+1.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$160,000

From:

To:

Sq Ft1,896DeedBook 16481, Page 1837Recorded8/18/2016

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft1,896DeedBook 16080, Page 714Recorded5/13/2015

Property Sale

SaleMulti
$200,000
DeedBook 5000, Page 227

Property Built

Built

Year Built: 1986