Skip to content

702 Barberry Dr.Brick, NJ 08723

Built 1959

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Apr 17, 2019

Property Information

Block673.17
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page39.1

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,164
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$133,300
57%
Improvement Value:$100,600
43%
Total Assessment$233,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,042+5.2%
2024$5,742+3.5%
2023$5,548+1.3%
2022$5,478+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$215,000

From:

To:

Sq Ft1,164DeedBook 17455, Page 1979Recorded5/1/2019

Property Sale

SaleMulti
$150,000
DeedBook 10732, Page 1853

Property Built

Built

Year Built: 1959