Skip to content

716 Mary'S Dr.Brick, NJ 08723

Built 1985

Last Sale Price
$173,000
Last Sale Date
Sep 19, 2003

Property Information

Block673.18
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page39.1

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage864
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$128,000
64%
Improvement Value:$71,900
36%
Total Assessment$199,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,163+5.2%
2024$4,908+3.5%
2023$4,742+1.3%
2022$4,682+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$173,000
DeedBook 11692, Page 348

Property Built

Built

Year Built: 1985