Skip to content

750 Cherry LaneBrick, NJ 08723

Built 1993

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 10, 2009

Property Information

Block673.18
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page39.1

Building Details

Building Class16
Description2SF1G-P 1910
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,910
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$133,000
44%
Improvement Value:$171,500
56%
Total Assessment$304,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,865+5.2%
2024$7,475+3.5%
2023$7,223+1.3%
2022$7,131+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$140,000
DeedBook 5057, Page 887

Property Built

Built

Year Built: 1993

Property Sale

SaleMulti
$45,000
DeedBook 4987, Page 1