Skip to content

752 Cherry LaneBrick, NJ 08723

Built 1954

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Jun 30, 2021

Property Information

Block673.18
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page39.1

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,875
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$132,900
48%
Improvement Value:$141,400
52%
Total Assessment$274,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,085+5.2%
2024$6,734+3.5%
2023$6,506+1.3%
2022$6,424+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000
Sq Ft1,875DeedBook 18572, Page 693Recorded7/9/2021

Property Sale

SaleMulti
$160,000
DeedBook 14548, Page 1193

Property Sale

SaleMulti
$110,000
DeedBook 10006, Page 1556

Property Built

Built

Year Built: 1954